Srpski borci hrabro branili slobodu i ognjišta

14.02.2025.

Borci Republike Srpske su poput svojih predaka u svim oslobodilačkim ratovima hrabro branili slobodu i ognjišta srpskog naroda, rekao je danas u Višegradu ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Danijel Egić.

Egić je istakao neizmjeran doprinos boraca u odbrani i očuvanju Republike Srpske.

„Zahvaljujući njima, danas živimo slobodno, svoji na svome“, poručio je Egić obraćajući se prisutnima na svečanoj akademiji u Andrićgradu povodom obilježavanja 221 godine od Prvog srpskog ustanka i Dana boraca Srpske.

Govoreći o istorijskom značaju Prvog srpskog ustanka, Egić je naglasio da je ideja slobode tada pokrenula srpski narod u borbu za oslobođenje i stvaranje moderne srpske države, što je imalo snažan uticaj i na borce u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

On je posebno istakao važnost kulture sjećanja i čuvanja istorijskih činjenica, naglasivši da narod koji ne pamti svoju prošlost nema budućnost.

„Srpski narod nikada nije odustajao od borbe za slobodu i pravdu, a današnja saradnja Republike Srpske i Srbije nikada nije bila snažnija. Ponosni smo što zajedno obilježavamo i Dan državnosti Srbije i Dan državnosti Republike Srpske“, rekao je Egić.

Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić istakao je značaj države i onih koji su je stvarali i branili.

„Naš položaj u državi je jasan – uvijek ćemo biti njeni najveći zaštitnici. Narod koji želi da opstane mora izgraditi sistem vrijednosti u kojem će država biti na drugom mjestu, odmah iza onih koji su za nju dali živote“, poručio je Ostojić.

On je istakao značaj poštovanja svih onih koji su kroz istoriju branili slobodu srpskog naroda, od onih koji su nosili pušku u ratu, do onih koji su stvarali institucije nakon rata.

Državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Đorđe Todorov istakao je značaj žrtve boraca koji su hrabrošću i odlučnošću odbranili slobodu i identitet srpskog naroda, naglasivši da su Republika Srpska i Srbija izrazi jedne duše, ideje, naroda.

„Njihova srca kucaju za iste ideale – slobodu, čast, samostalnost i dostojanstvo srpskog naroda. Vezani smo neraskidivim istorijskim, krvnim, kulturnim i duhovnim vezama, koje nas jačaju i obavezuju da čuvamo i njegujemo naše jedinstvo. U jedinstvu crpimo snagu“, naglasio je Todorov.

On je poželio da sjećanje na borce nikada ne izblijedi, te da njihova žrtva treba da bude snaga danas.

„Naša istorija ispisana je borbama za slobodu, očuvanje vere, identiteta i prava na postojanje. Od Kosovskog boja, preko Prvog srpskog ustanka, pa sve do Odbrambeno-otadžbinskog rata, naši preci su stajali na braniku otadžbine, spremni da plate najvišu cenu za svoju slobodu,“ poručio je Todorov.

Načelnik opštine Višegrad Mladen Đurević rekao je da danas obilježavaju dva velika datuma – 221 godinu od podizanja Prvog srpskog ustanka i Dan boraca Republike Srpske. On je istakao da ovi dani podsjećaju na hrabrost i odlučnost predaka, na njihovu borbu za slobodu i dostojanstvo, vrijednosti koje su duboko utkane u temelje srpskog naroda.

„Da bismo na mlađe naraštaje prenijeli ono što su njihovi preci učinili da bi oni danas mogli da žive u slobodnoj Republici Srpskoj okupljamo se i obilježavamo ove značajne istorijske datume“, poručio je Đurević.

On je naglasio da je Prvi srpski ustanak iz 1804. godine bio iskra koja je zapalila plamen borbe za nacionalno oslobođenje kada su preci pokazali da ropstvo i potlačenost nisu njihova sudbina, već da su spremni ustati protiv nepravde, vođeni vjerom, slogom i hrabrošću.

U kulturno-umjetničkom programu nastupili su glumci Miloš Ćebić i Rajko Marčeta, profesor srpskog jezika i književnosti Dijana Inđić Milošević i učenice Mirna Karabatak i Marija Mirković.

Kod Centralnog spomenika na Trgu palih boraca u Višegradu danas je, u prisustvu zvaničnika Republike Srpske i Srbije, služen pomen i položeni vijenci. Prethodno su vijenci i cvijeće položeni kod spomenika Karađorđu u Dobrunu, a u dobrunskom Manastiru služen je parastos povodom obilježavanja Dana boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske i 221 godina od Prvog srpskog ustanka.

Organizatori obilježavanja Dana boraca Srpske i Dana Prvog srpskog ustanka su Boračka organizacija Srpske i Odbor Vlade Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Prvi srpski ustanak podignut je 15. februara 1804. godine u Orašcu, a u njemu su, osim hajdučkih četa, učestvovali seosko stanovništvo i srpska vojska koja je imala 25.000 vojnika.