Српски борци храбро бранили слободу и огњишта

14.02.2025.

Борци Републике Српске су попут својих предака у свим ослободилачким ратовима храбро бранили слободу и огњишта српског народа, рекао је данас у Вишеграду министар рада и борачко-инвалидске заштите Српске Данијел Егић.

Егић је истакао неизмјеран допринос бораца у одбрани и очувању Републике Српске.

„Захваљујући њима, данас живимо слободно, своји на своме“, поручио је Егић обраћајући се присутнима на свечаној академији у Андрићграду поводом обиљежавања 221 године од Првог српског устанка и Дана бораца Српске.

Говорећи о историјском значају Првог српског устанка, Егић је нагласио да је идеја слободе тада покренула српски народ у борбу за ослобођење и стварање модерне српске државе, што је имало снажан утицај и на борце у Одбрамбено-отаџбинском рату.

Он је посебно истакао важност културе сјећања и чувања историјских чињеница, нагласивши да народ који не памти своју прошлост нема будућност.

„Српски народ никада није одустајао од борбе за слободу и правду, а данашња сарадња Републике Српске и Србије никада није била снажнија. Поносни смо што заједно обиљежавамо и Дан државности Србије и Дан државности Републике Српске“, рекао је Егић.

Предсједник Борачке организације Републике Српске Радан Остојић истакао је значај државе и оних који су је стварали и бранили.

„Наш положај у држави је јасан – увијек ћемо бити њени највећи заштитници. Народ који жели да опстане мора изградити систем вриједности у којем ће држава бити на другом мјесту, одмах иза оних који су за њу дали животе“, поручио је Остојић.

Он је истакао значај поштовања свих оних који су кроз историју бранили слободу српског народа, од оних који су носили пушку у рату, до оних који су стварали институције након рата.

Државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Ђорђе Тодоров истакао је значај жртве бораца који су храброшћу и одлучношћу одбранили слободу и идентитет српског народа, нагласивши да су Република Српска и Србија изрази једне душе, идеје, народа.

„Њихова срца куцају за исте идеале – слободу, част, самосталност и достојанство српског народа. Везани смо нераскидивим историјским, крвним, културним и духовним везама, које нас јачају и обавезују да чувамо и његујемо наше јединство. У јединству црпимо снагу“, нагласио је Тодоров.

Он је пожелио да сјећање на борце никада не изблиједи, те да њихова жртва треба да буде снага данас.

„Наша историја исписана је борбама за слободу, очување вере, идентитета и права на постојање. Од Косовског боја, преко Првог српског устанка, па све до Одбрамбено-отаџбинског рата, наши преци су стајали на бранику отаџбине, спремни да плате највишу цену за своју слободу,“ поручио је Тодоров.

Начелник општине Вишеград Младен Ђуревић рекао је да данас обиљежавају два велика датума – 221 годину од подизања Првог српског устанка и Дан бораца Републике Српске. Он је истакао да ови дани подсјећају на храброст и одлучност предака, на њихову борбу за слободу и достојанство, вриједности које су дубоко уткане у темеље српског народа.

„Да бисмо на млађе нараштаје пренијели оно што су њихови преци учинили да би они данас могли да живе у слободној Републици Српској окупљамо се и обиљежавамо ове значајне историјске датуме“, поручио је Ђуревић.

Он је нагласио да је Први српски устанак из 1804. године био искра која је запалила пламен борбе за национално ослобођење када су преци показали да ропство и потлаченост нису њихова судбина, већ да су спремни устати против неправде, вођени вјером, слогом и храброшћу.

У културно-умјетничком програму наступили су глумци Милош Ћебић и Рајко Марчета, професор српског језика и књижевности Дијана Инђић Милошевић и ученице Мирна Карабатак и Марија Мирковић.

Код Централног споменика на Тргу палих бораца у Вишеграду данас је, у присуству званичника Републике Српске и Србије, служен помен и положени вијенци. Претходно су вијенци и цвијеће положени код споменика Карађорђу у Добруну, а у добрунском Манастиру служен је парастос поводом обиљежавања Дана бораца Одбрамбено-отаџбинског рата Републике Српске и 221 година од Првог српског устанка.

Организатори обиљежавања Дана бораца Српске и Дана Првог српског устанка су Борачка организација Српске и Одбор Владе Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.

Први српски устанак подигнут је 15. фебруара 1804. године у Орашцу, а у њему су, осим хајдучких чета, учествовали сеоско становништво и српска војска која је имала 25.000 војника.