Rahmanović: Nasilje u stalnom porastu, žrtve najčešće žene pa djeca

12.05.2023.

Policijskoj stanici u Višegradu prošle godine prijavljeno je 10 slučajeva nasilja u porodici, 2021. i 2020. po devet, dok je u 2019. godini evidentirano sedam slučajeva nasilja, a iz pravosudnih instutucija upozoravaju da je porodično nasilje u porastu i da su žrtve najčešže žene, a nakon njih djeca.
Sudija Osnovnog suda u Višegradu Osman Rahmanović rekao je Srni da je ova vrsta nasilja, prema evidentiranim slučajevima, u stalnom porastu i da se svake godine povećava za oko 10 odsto.

Rahmanović je istakao da je višegradski Sud jedan od rijetkih koji slučajeve nasilja uzima po hitnom postupku, mada mnoge žrtve često odustanu od prijave prije nego što ona dođe do Suda.

„Zakon o zaštiti od nasilja u porodici kao leks specialis Krivičnog zakonika Republike Srpske je skoro pretrpio izmjenu u dijelu da je žrtvi nasilja dodijeljen stručni pomagač, a tolerancija je nulta“, istakao je Rahmanović.

On je naveo da je višegradski sud skoro izrekao pravosnažnu presudu od šest mjeseci zatvora za počinjeno nasilje u porodici.

Rahmanović je pojasnio da se u slučajevima nasilja u porodici, na prijedlog policije, izriču hitne mjere zaštite – i to zabrana približavanja počinioca nasilja žrtvi, te udaljenje počinioca iz zajedničkog domaćinstva, do 30 dana.

On je naveo da se mjera udaljenja iz zajedničkog domaćinstva primjenjuje kako bi Sud uključio Policijsku stanicu i Centar za socijalni rad radi brige oko žrtve. „Počinilac vreba žrtvu u zasjedi, a i alkoholisano stanje počinioca je česta okolnost“, naveo je Rahmanović.

On je naveo da se za opštinu Višegrad može reći da je primjer dobre prakse jer je uspostavljen protokol postupanja svih nadležnih institucija u slučajevima nasilja u porodici.

„Policijska stanica, poslije telefonskog kontakta sa sudijom, dovodi prijavljenog kao počinioca nasilja u porodici, čim se otrijezni. Nakon toga dovodi žrtvu nasilja, svjedoke, uz ljekarske nalaze. Predstavnik Centra donese socijalnu anamnezu, predmet se protokoliše i sudija ih prima čim može, obično odmah. Pretres traje oko sat vremena i sudija radi odluku odmah i uručuje je strankama“, pojasnio je Rahmanović.

On je dodao da u slučajevima žalbi na odluku, ona se sistemski prosljeđuje Okružnom sudu na pravosnažno odlučivanje, s tim što žalba ne zadržava izvršenje odluke suda, radi brige o žrtvi nasilja u porodici.

Rahmanović je napomenuo da se pri redovnoj proceduri ide na suđenje, što je proces koji traje i nekoliko mjeseci poslije nasilja u porodici, što je loša sudska prakse jer se gubi smisao zaštite žrtve.

SRNA