Održana javna rasprava o prijedlogu budžeta za 2024. godinu

13.12.2023.

Na javnoj raspravi o Prijedlogu budžeta opštine Višegrad za 2024. godinu izneseni su dobri prijedlozi građana, predstavnika nevladinih udruženja, javnih ustanova i preduzeća koji su se odazvali pozivu da pomognu u kreiranju ovog važnog dokumenta, rekao je načelnik opštinskog Odjeljenja za finansije Milan Jakšić.

On je istakao da su korisnici granta zadovoljni planiranim sredstvima za narednu godinu, te napomenuo da do usvajanja Prijedloga budžeta, svi zainteresovani mogu u pisanoj formi dostaviti primjedbe, prijedloge i sugestije na ovaj dokument na adresu opštine Višegrad.

„Poštujući preporuke Glavne službe za reviziju javnog sektora nastojaćemo da uvedemo novu praksu radi boljeg i preciznijeg praćenja potrošnje javnih sredstava korisnika granta, a u ovaj rad će biti uključeni predstavnici opštinskog Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti“, naveo je Jakšić.

On je pojasnio da će ovo odjeljenje razmatrati zahtjeve korisnika grantova, provjeravati namjenu i potrošnju sredstava, a nakon te procedure, podaci za uplatu sredstava biće usmjereni Odjeljenju za finansije.

Jakšić je naglasio da će nastojati da se što veći broj udruženja na području ove opštine uključi i aplicira za sredstva iz fondova koji su na raspolaganju kako se ne bi ograničili isključivo na finansije iz budžeta opštine Višegrad, već da se omoguće i spoljni izvori finansiranja.

Načelnik Višegrada Mladen Đurević rekao je da je Ministarstvo finansija Republike Srpske dalo saglasnost na Prijedlog budžeta za narednu godinu u iznosu od oko 11.500.000 KM, te da će se ovaj dokument naći na dnevnom redu sjednice Skupštine opštine koja će biti održana sljedeće sedmice.

„Imali smo mogućnost da planiramo nešto veći budžet za narednu godinu u odnosu na tekuću i vjerujem da su svi koji su učestvovali u kreiranju ovog dokumenta na najbolji način rasporedili sredstva za sve korisnike“, naveo je Đurević.

Skupština opštine Višegrad usvojila je 24. novembra Nacrt budžeta za 2024. godinu u iznosu od 11.506.240 KM.

SRNA