Obilježeno 75 godina od ustaškog pokolja više od 6.000 Srba

22.03.2017.

U Starom Brodu kod Višegrada danas je obilježeno 75 godina od ustaškog pokolja više od 6.000 Srba iz istočnog dijela BiH koji su pokušali da pređu rijeku Drinu i potraže spas u Srbiji.

Tim povodom izaslanik vladike zahumsko-hercegovačkog i primorskog Grigorija arhimandrit Lazar služio je parastos ispred Spomen-obilježja, uz sasluženje sveštenstva Mitropolije dabrobosanske.

Parastosu su prisustvovali potomci stradalih Srba, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, šef Kluba Srba u Vijeću naroda Srpske Pero Petrović, predsjednik Boračke organizacije Srpske Milomir Savčić, pomoćnik i savjetnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Duško Milunović i general Milan Torbica, načelnici opština Rogatica i Višegrad, te predstavnici brojnih opštinskih boračkih organizacija, te veliki broj građana.

Prisutnima se prigodnom besjedom obratio istoričar Predrag Ostojić, koji je rekao da je teško riječima i slikom dočarati plač djece, jauke majki, bol djevojački, ponos i prkos ljudski pred užasom smrti.

„Zbog toga su nam potrebna opijela na mjestima zločina da se pomenu stradali, a opomenu živi i da se zločin ne zaboravi. U slučaju Starog Broda, u slučaju progona srpske nejači Sarajevsko-romanijske regije i Podrinja, postavlja se pitanje ćutanja poslijeratne istoriografije o zločinima neslućenih razmjera koje su počinile ustaše“, rekao je Ostojić.

On kaže da je prodor većih partizanskih grupa na ove prostore i sukob sa nacionalnim snagama oslabio do tada jedinstven front odbrane slobodne srpske teritorije.

„To je omogućilo sinovima pripadnika austrougarskih pukova, Brozovih ratnih drugova, da počine zločin na obali Drine. Zločine u kojima su oba puta žrtve bili Srbi“, rekao je Ostojić.

Ustaške jedinice, predvođene Jurom Francetićem, pokrenule su u proljeće 1942. godine ofanzivu u namjeri da protjeraju i pobiju srpsko stanovništvo iz istočnog dijela BiH.

Tokom ove ofanzive, ustaše su mučki ubile 6.000 Srba sa područja Sarajeva, Sokoca, Olova, Kladnja, Rogatice, Han Pijeska i Višegrada, koji su pokušali da pređu rijeku Drinu i potraže spas u Srbiji.

Hroničari su zapisali da je jednog od tih dana ratne 1942. godine, ne želeći da dopadnu u ruke ustaša, sa stijena u Drinu zajednički skočilo čak 320 devojaka, a najveći i najmasovniji pokolj nad Srbima ustaše su u Starom Brodu počinile na pravoslavni praznik Mladence – 22. marta 1942. godine.

U Stari Brod, koji administrativno pripada opštini Rogatica, jedino se može stići čamcima iz Višegrada, jer ovaj Drinski kanjon još uvijek nikada nije dobio putnu komunikaciju sa ostatkom svijeta.

Spomen-kapela u Starom Brodu, posvećena srpskim žrtvama stradalim u proljeće 1942. godine, izgrađena je uz blagoslov blaženopočivšeg mitropolita dabrobosanskog Nikolaja.

SRNA