Kod spomen-obilježja kod tunela Brodari na granici između Višegrada i Rudog danas je obilježeno 29 godina od stradanja osam boraca Vojske Republike Srpske /VRS/ i dvije medicinske radnice u tunelu u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu.
Tatjana Marinković, kćerka stradale medicinske sestre Ljubice Kastratović, rekla je da sve ove godine pokušavaju da saznaju istinu šta se desilo, ali do danas ona nije otkrivena.
„Zločinci za koje se pretpostavlja da su uradili to djelo i dalje slobodno hodaju, niko nikada nije odgovarao za ovaj zločin. Dvije žene, vidno obilježene u sanitetskom vozilu da priteknu u pomoć borcima, nisu uspjele da prežive“, istakla je Marinkovićeva.
Nikola Medović iz Boračke organizacije Rudo rekao je da se svake godine sastaju da obilježe stradanje boraca i medicinskih radnika.
„Za zločine počinjene nad medicinskim radnicima niko nije odgovarao. Nastojimo da mlađim pokoljenjima prenesemo sjećanje i da ne zaboravimo žrtve koje su date za Republiku Srpsku“, dodao je Medović.
Predsjednik Boračke organizacije Višegrad Aleksandar Savić rekao je da je tunel Brodar sinonim herojstva srpskih boraca.
„Oni su bili naš putokaz za oslobođenje grada i Republike Srpske. I živi i mrtvi su heroji. Živi jer su uspjeli iz kazamata da izađu, a mrtvi zato što su ostali ne želeći da se predaju neprijatelju, nego su neki izvršili samoubistvo kako bi olakšali muke“, naveo je Savić i zahvalio svima koji gaje sjećanje.
Načelnik opštine Rudo Dragoljub Bogdanović rekao je da srpske žrtve niko ne uvažava, čak i kad poginu sa vidljivim obilježjem Crvenog krsta.
Načelnik opštine Višegrad Mladen Đurević rekao je da se ovakvi događaji moraju prenositi sa generacije na generaciju, da se ne bi više ponovilo.
U tunelu na regionalnom putu Rudo-Brodar, od 9. do 17. septembra 1992. godine vojnici takozvane Armije BiH opkolili su devet boraca VRS, koji su se junački borili devet dana, a poginulo je osam boraca VRS i dva zdravstvena radnika.
Prema scenariju Vanje Bulića režiser Srđan Dragojević, inspirisan ovim događajima, snimio je film „Lepa sela lepo gore“.
SRNA