
Predstavnici Boračke organizacije i opštine Višegrad danas su povodom Dana Vojske Republike Srpske položili vijence na spomen-obilježje palim borcima na Trgu palih boraca u ovom gradu.
Nekadašnji komandant Višegradske brigade Luka Dragičević istakao je da je na današnji dan 1992. godine formirana vojska koja je odbranila srpski narod i Republiku Srpsku.
„Uz Božiju pomoć i zaštitu Svetog Vasilija Ostroškog stvorena je vojska koja je časno izvršila svoj zadatak i spriječila stradanje i progon srpskog naroda“, rekao je Dragičević.
Načelnik opštine Višegrad Mladen Đurević rekao je da je Dan Vojske Republike Srpske prilika da se oda počast svim borcima koji su dali život za stvaranje Republike Srpske, ali i da se ukaže pažnja porodicama poginulih boraca i ratnim vojnim invalidima.
On je naglasio da opština Višegrad ima dobru saradnju sa opštinskom Boračkom organizacijom, sa kojom realizuje brojne projekte usmjerene ka poboljšanju položaja boračkih kategorija.
Vojska Republike Srpske formirana je 12. maja 1992. godine, a kroz njene redove tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata prošlo je oko 210.000 boraca.
Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, u ratu je poginulo 23.659 boraca Vojske Republike Srpske.