Manastir u Vardištu obilježio krsnu Slavu

21.05.2026.

U Manastiru Vaznesenja Gospodnjeg u Vardištu danas je svečano proslavljena hramovna Slava – Spasovdan, u prisustvu brojnih vjernika, a domaćin slave bila je Boračka organizacija Višegrad.

Sveštenik Rajko Cvetković zahvalio je igumaniji Jefimiji i monahinji Isidori za duhovnu snagu, istrajnost i molitve za spasenje srpskog naroda.

Prema tradiciji, sveštenici su obavili molitve za usjeve, plodnost zemlje i zaštitu od nepogoda.

Predsjednik Boračke organizacije opštine Višegrad Svetozar Guzina izjavio je da im je velika čast biti ovogodišnji domaćin slave manastira.

„Spasovdan nas okuplja u vjeri, zajedništvu i sjećanju na sve one koji su život ugradili u slobodu Republike Srpske. Boračka organizacija će uvijek biti uz svoj narod, crkvu i svetinje, jer su duhovno jedinstvo i očuvanje tradicije temelj našeg opstanka“, rekao je Guzina.

Crkva Vaznesenja Gospodnjeg u Vardištu građena je od 1991. do 1996. godine. Hram je osveštao Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit Nikolaj 21. jula 1996. godine, kada je i osnovana vardiška parohija izdvajanjem iz dobrunske parohije.

Manastir je od avgusta 2007. godine monahinjama nastanjen i od tada predstavlja značajno duhovno središte ovog kraja.