U Višegradu je večeras promovisan zbornik radova „Srpska poezija stradanja i patnje“, o stradanju Srba u 20. vijeku.
Zbornik se sastoji od 24 rada 15 autora.
Priređivač Rade L. Lalović rekao je da poezija stradanja i patnje do sada nije u nekoj značajnijoj mjeri analizirana, niti sabirana u poetske rukoveti.
„Oko sebe sam okupio mlade i darovite profesore srpskog jezika i sačinili smo ovaj zbornik. Ušli smo u tu priču smjelo i odgovorno. Ti mladi ljudi su pratili moju ideju, a ja sam ih uveo u poetski neistraženu materiju. Ta materija nudi izazove i mogućnosti i daje širinu u odgovorima koji će poslužiti za razumijevanje srpske poezije stradanja i patnje“, naveo je Lalović.
Duško Krsmanović, čiji je esej „Vapaji iz Jasenovca“ uvršten u zbornik, kaže da je pisao o poeziji koja se bavi stradanjima u Jasenovcu.
„Govoriti o Jasenovcu je veoma teško. Dok sam radio esej plašio sam se da ne skliznem u neku od dvije krajnosti – da se ne bavim suviše sterilnim naučnim metodom, a, sa druge strane da, noseći se osjećanjima, ne odem u patetiku“, naveo je Krsmanović.
On je napomenuo da je važno njegovati kulturu sjećanja.
Izdavač Vladimir Pantović iz Foče rekao je da je u zbornik uvrštena i poezija tri strana pjesnika o srpskom stradanju u Šumaricama kod Kragujevca.
Prema njegovim riječima, mnogi strani umjetnici su napisali vrhunska umjetnička djela o našim stradanjima, o kojima je, kako navodi, priča u poetskom smislu zaustavljena na srpskom govornom području.
Promocija je održana u maloj sali Doma kulture u Višegradu.
SRNA