Hamami – nezaobilazna turistička atrakcija

05.05.2019.

U Višegradskoj Banji smještena su dva hamama, nastala za vrijeme izgradnje ćuprije 1575. godine – na tom mjestu raste čudesna biljka, endemična paprat vilina vlas, a legenda kaže da su se na termalnim izvorima kupale vile i začarala ovaj kraj.

Hamam Mehmed-paše Sokolovića i Kadijina banja udaljeni su oko pet kilometara od Višegrada.

Vjeruje se da je Mehmed-paša Sokolović naredio izgradnju dva turska kupatila. Potpuno autentičan Mehmed-pašin hamam i danas je u funkciji i predstavlja jedan od simbola Višegradske Banje.

Direktor Rehabilitacionog centra „Vilina vlas“ Dušana Bukvić navodi za Srnu da hamami potiču iz 1575. godine i da je na ovom lokalitetu otkrivena i termalna voda.

„Već tada su izgrađena dva kupatila – gornje Sokolovića kupatilo i donje Kadijino kupatilo, koja su se u tom periodu koristila u ljekovite i rekreativne svrhe“, kaže Bukvićeva.

Voda ove banje je druga po radioaktivnosti na prostoru bivše Jugoslavije.

Bogata je brojnim hemijskim elementima: radonom, natrijumom, kalijumom, litijumom, magnezijumom, aluminijumom i gvožđem. Temperatura vode, koja izvire sa dubine od 180 metara, u rasponu je od 31 do 34 stepena Celzijusova.

Bukvićeva dodaje da su hamami posjećeni, posebno za vrijeme ljetne sezone.

„Kupatila su i danas veoma posjećena. Mi u ljetnom periodu nemamo termina koliko ljudi traže. Posjetioci kažu da je poseban užitak naći se u tom prostoru koji je potpuno autentičan, gdje termalna voda izlazi iz stijene. Većina ljudi koji dolaze u `Vilinu vlas` ne propušta da zakupi bar jedan termin u nekom od naših kupatila“, ističe Bukvićeva.

Ona napominje da gosti dolaze zbog ugođaja, terase – ljetne bašte, čuvene pite ispod sača, tufahija i svega što podrazumijeva specijalitet, a prioritetno da koriste kupatila.

Predstavnik Turističke organizacije Višegrad Branislav Andrić navodi da je jedna od zanimljivijih lokacija posjetiocima – lokalitet stare banje.

„Radnici koji su boravili ovdje tokom gradnje ćuprije primijetili su da njihove rane mnogo brže zacjeljuju nego kod radnika koji su bili na gradnji u samom gradu, a to su pripisali svojstvu termalne vode koju su otkrili prilikom iskopavanja i tada je nastalo tursko kupatilo“, objašnjava Andrić.

On napominje da su hamami dio istorijskog nasljeđa iz otomanskog perioda, a, budući da imaju kontinuitet korištenja, veoma su interesantni i za posjetu turista.

Sama unutrašnjost hamama ostavlja bez daha i spaja prošlost sa sadašnjošću.

Vesna Furtula iz Višegrada često odlazi na kupanje u tursko kupatilo.“To kupatilo je jedinstveno na ovim prostorima, poznato po čuvenoj termalnoj vodi“, kaže Furtula.

Kupanje u turskim kupatilima je izuzetan doživljaj. Nekada su to mogli samo vladari, a danas svi ljubitelji vode i plivanja.

SRNA