Kusturica: Kolonijalni zagrljaj i danas postoji

28.06.2024.

Idejni tvorac Andrićgrada Emir Kusturica istakao je da kolonijalni zagrljaj o kojem ovogodišnji dobitnik Velike nagrade Ivo Andrić, pisac Abdulrazak Gurna često piše i danas postoji, ističući da se u BiH osjeća prisustvo onih koji su nam vjekovima zagorčavali život.

U obraćanju laureatu, Kusturica je rekao da se mnoge sličnosti mogu vidjeti iz čitanja njegovih i djela Ive Andrića.

„Mi osjećamo kolonijalizam koji nikada nije prestao u BiH i srećni smo kada čitamo vaše knjige i jedna od tih knjiga čije sam čitanje završio sinoć bila je ekstremno emocionalna za mene zato što govori o porodici, osjećanjima i bratstvu“, istakao je Kusturica.

Prema njegovim riječima, najimpresivniji utisak nakon čitanja Gurninih knjiga je koliko ljudi brinu jedni o drugima i koliko je nemoguće uništiti porodicu.

„Malo ko sebi može da priušti da dovede tako značajne ljude, kao što je Gurna i samo njihovom pojavom da izazove ushićenje koje ljudima svakodnevno izmiče između prstiju gledajući rijalitije i zvijezde koje iz svog `selebriti sistema` upadaju u javni i živote svih ljudi i opterećuju ga“, rekao je Kusturica.

On je ukazao da je Gurna neko ko paralelno govori o kolonijalizmu i njegovim posljedicama u Africi, neko ko je napisao romane u kojem su stranci uvijek pristuni.

Kusturica je podsjetio da je prvo pismo napravljeno prije 12.000 godina, te da se danas raduje što u svojim redovima ima jednog od deset najboljih pisaca na svijetu.

On je naveo da su Srbi upisani kao neko ko je započeo Prvi svjetski rat, ali da to nije tako, već da je „Mlada Bosna“ bila revolucionarnu organizaciju koja je BiH htjela da izvuče iz kolonijalnog zagrljaja.