Otvorena izložba posvećena Milici Babić Andrić

10.06.2023.

U Gradskoj galeriji „Višegrad“ otvorena je izložba pod nazivom „Milica Babić Andrić – život i djelo“, koja je posvećena životnoj saputnici Ive Andrića.

Milanka Blagojević, direktor Centra za kulturu „Šamac“, koja je i autor izložbe rekla je da tri godine rade na popularizaciji lika i djela svoje sugrađanke, supruge nobelovca Milice Babić Andrić.

„Milica je 30 godina bila zaposlena u Narodnom pozorištu u Beogradu i opremila je oko 300 pozorišnih opera, predstava i baleta. Ona je pionirka srpske kostimografije i prvi školovani kostimograf na ovim prostorima“, navela je Blagojevićeva.

Prema njenim riječima, izložba priređena u Višegradu sadrži građu iz tri muzeja.

„Izložba predstavlja Miličin život, njen rad i zajednički život sa Andrićem“, navela je Blagojevićeva.

Šamački Centar za kulturu do sada je organizovao dva festivala posvećena Milici Andrić Babić, a uz pomoć Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske opremljena je i Spomen-kuća Andrićeve supruge koja je rođena u Šamcu.

Izložba je prikazana u okviru manifestacije „Višegradska staza“.

SRNA