Pomen stradalim Srbima na Meremišlju

16.10.2022.

Na brdu Meremišlje kod Višegrada danas je obilježeno 30 godina od stradanja 28 boraca Vojske Republike Srpske iz Višegrada i Rudog koje su na tom mjestu ubili pripadnici tzv. Armije BiH.

Za poginule borce služen je parastos, prislužene su svijeća i položeno cvijeće.

Obilježavanju je, osim predstavnika opština Višegrad i Rudo, te predstavnika Boračke organizacije iz ove dvije opštine prisustvovala rodbina stradalih, njihovi ratni drugovi i saborci.

Jedan od bivših komandanata višegradske brigade Vojko Pajević rekao je, prisjećajući se tog dana, da je prošlo 30 godina i da dolaze svake godine na ovo sveto mjesto.

„Borci koji su poginuli dali su sve za Republiku. Neka im je vječna slava“, poručio je Pajević.

Predsjednik Boračke organizacije Višegrad Aleksandar Savić rekao je da je 30 godina dug period, ali da se sjeća teškog i značajnog uspjeh brigade na ovim prostorima.

„Osim pogibije boraca, ovdje je poginulo i medicinsko osoblje. Ovo je mjesto koje treba da bude naša mala istorijska čitanka za učenike, odnosno za sve koji žele da vide kako su stradali naši borci u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu“, istakao je Savić.

Mirko Stanić iz Boračke organizacije Rudo rekao je da ne smiju biti zaboravljeni ljudi koji su poginuli na ovom mjestu.

„Zahvaljujem potomcima porodica koji su došli i rukovodstvu opština Rudo i Višegrad“, istakao je Stanić.

Načelnik opštine Višegrad Mladen Đurević podsjetio je da je na ovaj dan prije 30 godina stradalo 28 srpskih boraca.

„Na nama je da se okupimo i da ih ne zaboravimo, odamo počast u znak sjećanja i znak zahvalnosti“, istakao je Đurević.

Načelnik opštine Rudo Dragoljub Bogdanović rekao je da se treba sjećati stradalih i pomagati njihove porodice.

Delegacije opštine Višegrad i Boračke organizacije iz Višegrada i Rudog položile su cvijeće na spomen-obilježje, koje je podigla Opštinska boračka organizacija Višegrada, a na kojem su ispisana imena 24 borca iz Višegrada i četvorice iz Rudog.

SRNA