Višegrad zaslužuje da bude univerzitetski grad

09.09.2022.

Predstavnik državnog kapitala u Andrićgradu Nedeljko Elek čestitao je Višegrađanima što je Višegrad danas postao univerzitetski grad, ističući da on to i zaslužuje.

„Putem Univerziteta Istočno Sarajevo mi povezujemo Višegrad sa Istočnim Sarajevom“, rekao je Elek novinarima nakon potpisivanja sporazuma o saradnji kojim je predviđeno otvaranje studijskog programa turizma i hotelijerstva u Višegradu.

On je naglasio da je Višegrad je najprirodnije mjesto za otvaranje fakulteta za turizam i dodao da potrebe građana najviše razumije Vlada Republike Srpske.

„Za vrijeme premijera Radovana Viškovića uloženo je 150 miliona KM u Jahorinu, 52 miliona KM u Igrišta i sada 20 miliona KM u Andrićgrad“, naveo je Elek.

On je naglasio da su ogromna sredstva uložena u putnu infrastrukturu.

„Ovu regiju povezujemo sa Srbijom. Cilj nam je da povežemo jednu regiju Jahorina-Višegrad-Andrićgrad-Zlatibor-Mećavnik. Sve to ne možemo da uradimo ako nemamao kadrove, školovane ljude i zato je ideja da ovdje u centru turističke regije, bisera Srpske i Srbije, napravimo fakultet za turizam, da se ljudi ovdje školuju i ostaju u Srpskoj“, istakao je Elek.

On je izrazio zadovoljstvo što je premijer Srpske podržao ovaj projekat.

„Ovdje će ljudi imati i mogućnost prakse, a studentima će predavati najbolji profesori sa oba univerziteta“, naveo je Elek.

On je poručio da je ovo veliki dan, ne samo za Višegrad, nego za cijelu regiju – od Čačka, Užica i Zlatibora i naveo da su svi ti gradovi u Srbiji naslonjeni na turizam ove regije.

„Nećemo odustati ni od ideje profesora /Emira/ Kusturice da se ovdje razvija univerzitet lijepih umjetnosti. To nam je druga faza koju ćemo raditi sa Kusturicom i Univerzitetom i na dobrom smo putu da sljedeće godine u oktobru ovdje krenu prvi studenti“, rekao je Elek.

Predstavnici Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu i Andrićgrada potpisali su danas sporazum o saradnji, kojim je predviđeno otvaranje studijskog programa turizma i hotelijerstva u Višegradu.

Sporazum su, u prisustvu predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića, potpisali dekan Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Marko Đogo i predstavnik državnog kapitala u Andrićgradu Nedeljko Elek.

Potpisivanju sporazuma u amfiteatru Fakulteta u Andrićgradu prisustvovao je i predstavnik opštine Višegrad u Skupštini Andrićgrada Brane Smiljić i načelnik opštine Višegrad Mladen Đurević.

SRNA