Miroslav Vuković – novi predsjednik „Sokola“

19.02.2020.

Miroslav Vuković izabran je za predsjednika Srpskog sokolskog društva „Soko“ iz Dobruna, kod Višegrada.
Na Izbornoj skupštini, koja je održana sinoć u Manastiru Svetog Nikolaja u Dobrunskoj Rijeci, za potpredsjednika je izabrana Bojana Podgorica, a za sekretara Bojan Gračanin.

Vuković je rekao da će tokom četvorogodišnjeg mandata nastaviti sa njegovanjem tradicije srpskog naroda i omasovljavanjem Društva, prvenstveno uvođenjem omladine u njegove redove.

„Novo rukovodstvo Srpskog sokolskog društva neće skretati sa puta afirmacije bogate duhovne baštine našeg naroda. Cilj nam je da kroz sport odvojimo djecu od mnogih poroka koji se pojavljuju, a u prvom planu nam duhovno uzdizanje“, naveo je Vuković.

Bivši predsjednik ovog društva Slavko Heleta, koji je ovu funkciju obavljao u dva mandata, rekao je da se na Izbornoj skupštini pokazalo zajedništvo svih sokolskih sekcija.

„Bio sam predsjednik osam godina, sada su došli mlađi ljudi koji će zajedno sa nama razvijati Društvo `Soko`, većim stvaralačkim radom i okupljanjem mladih“, istakao je Heleta.

On je naglasio da bi ovo društvo trebalo uputiti prijedloge Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske radi organizovanja ekskurzija na kojim bi se posjetio Višegrad, Spomen-soba poginulim borcima, Muzejski kompleks u Starom Brodu, Muzej u Dobrunu, kao i galerija slika manastirskog bratstva.

Duhovnik „Sokola“, arhimandrit Jovan Gardović rekao je da se Crkva uvijek starala za svoju duhovnu djecu, a tako i Manastir pokušava da se ljudi u njemu osjećaju kao da su došli u svoj dom.

„Uloga Crkve je velika, nastojaćemo da pratimo sve aktivnosti u Srpskom sokolskom društvu, posebno da mladi ne idu pogrešnim putem, jer ako mladima daš putokaz sa vjerom, oni moraju uspjeti u životu“, istakao je otac Jovan i naglasio da je Crkva više nego ikada potrebna porodici i pojedincima.

U okviru „Sokola“, koji okuplja više od 200 članova, uspješno radi sedam sekcija: sportska „Bambi-Soko“, izdavačka, dramska, građevinska, humanitarna, recitatorska i sekcija kućne radinosti.

Glavni finansijeri brojnih i raznovrsnih aktivnosti „Sokola“ su Mitropolija dabrobosanska i njena Izdavačka kuća „Dabar“ sa sjedištem u manastiru Dobrunska Rijeka, opština Višegrad i Zavisno preduzeće „Hidroelektrane na Drini“.

SRNA