Митрополит Хризостом: Срби на путу истине и правде

28.06.2024.

Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански Хризостом поручио је у Андрићграду да је опредјељења Светог српског кнеза Лазара на Видовдан које српски народ наставља пуних шест вијекова представља пут истине и правде.

У видовданској бесједи након Свете архијерејске литургију у Храму Светог цара Лазара, митрополит Хризостом је истакао да данас као и на Велики петак ништа не треба говорити, него само ћутати и размишљати, јер је данашњи дан сјећање на велико страдање српских јунака на Косову.

„Када данас обиљежавамо Видовдан размишљајмо у тој категорији о српском опредјељењу. Оно што је најузвишеније код опредјељења српског кнеза Лазара на Видовдан је када пред Бој на Косову каже да је за малена земаљско царство, баш као што је и наш овоземаљски живот, а небеско непролазно! То опредјељење је и опредјељење српског народа пуних шест вијекова, а оно је на путу истине и правде“, поручио је митрополит Хризостом.

Домаћин овогодишње славе био је Владимир Брадоњић из Вишеграда.

Након литургије и ломљења славског колача прошла је литија до Трга палих бораца, гдје је служен парастос свим српским војницима страдалим од Косовског боја до данас.

У литији су, осим свештенства и бројних грађана, били министар трговине и туризма Републике Српске Денис Шулић и начелник општине Вишеград Младен Ђуревић.

На Видовдан 2011. године, великим перформансом, у којем су учествовали Хор и Симфонијски оркестар РТС-а, уз пратњу звукова грађевинских машина, започела је градња будућег Андрићграда.

На Видовдан 2013. године у Храму Светог цара Лазара и косовских мученика служена је прва литургија и тадашњи владика захумско-херцеговачки Григорије освештао је темеље ове цркве.

Андрићград, чији је идејни творац прослављени режисер Емир Кустурица, изграђен је од камена и у њему се налази Градска управа, биоскоп „Доли Бел“, Андрићев институт, управна зграда предузећа „Хе на Дрини“, позориште, Академија лијепих умјетности, хотел, тргови, те Храм Светог цара Лазара и свих српских мученика.