У 2019. години рођено 65 беба, седам беба више него 2018.

15.01.2020.

У Вишеграду је прошле године рођено 65 беба – 35 дјечака и 30 дјевојчица и у односу на годину раније повећан је број новоређних беба за седам, рекла је Срни начелник Одјељења за локални развој, привреду и друштвене дјелатности општине Вишеград Ана Богдановић.

Она је навела да општина Вишеград различитим мјерама покушава да подстакне рађање, а у буџету за 2019. годину издвојено је 100.000 КМ за подстицај наталитета.

„У складу са скупштинским одлукама исплата једнократне помоћи за свако рођено дијете износи 500 КМ, а за треће и свако наредно 1.000 КМ. У 2019. години поднесени су захтјеви који се односе на помоћ за сваку рођену бебу, за треће и свако наредно новорођенче, као и за свако дијете од рођења до навршене једне године чији родитељи немају мјесечна примања већа од 500 КМ“, истакла је Богдановићева.

Она је додала да су овом одјељењу пристигла два захтјева за вантјелесну оплодњу коју општина стимулише са износом до 5.000 КМ.

„Захтјеви се односе и на боравак дјеце у предшколској установи, а новом скупштинском одлуком прописано је да родитељи који имају двоје дјеце, а обоје су истовремено у обданишту, општина рефундира са 50 одсто за друго дијете боравак у овој установи“, рекла је Богдановићева.