Средњошколци из Чачка уче о Андрићу на вишеградској ћуприји

27.11.2024.

Ученици Машинско-саобраћајне школе из Чачка са професором српског језика и књижевности Тамаром Пантовић имали су јавни час на мосту Мехмед-паше Соколовића у Вишеграду о теми романа Иве Андрића „На Дрини ћуприја“, поводом 50 година од смрти нобеловца.

Пантовићева је рекла Срни да је основна замисао била да се ученици упознају са мостом, Вишеградом и да доживе оно што су претходно замишљали.

Она је додала да се одлучила да јавни час одржи на самој капији, која је срце моста, као што је и мост срце Вишеграда.

„На капији смо разговарали о самом делу, а онда су изабрани ученици извели драматизацију ликова. На мосту смо оживели Мехмед-пашу Соколовића, Иву Андрића и Фату Авдагину“, рекла је Пантовићева.

Она је напоменула да су понијели и хармонику, па је ученик одсвирао, а они заједно отпјевали пјесму „У лијепом граду Вишеграду“.

„Пролазници су застајали, слушали и снимали све то. Доживљај је употпуњен вожњом бродићем, а затим и посетом Андрићграду. Утисци су били прелепи. Сви смо се вратили у време када је Дрина пресекла детињство Бајици Ненадићу, осетили тај његов унутрашњи бол који је премоштен изградњом моста“, нагласила је Пантовићева.

Према њеним ријечима, дио предавања су реализовали на часу у школи у оквиру кога су се бавили Андрићевим стваралаштвом, композицијом романа, историјским и митским у дјелом, појмом романа који приказује четири вијека људске историје, међуљудским односима у Вишеграду који су били специфични због различитих културних идентитета, турске и аустроугарске власти, изузетне појединачне судбине.

„На првом месту смо се бавили судбином Мехмед-паше Соколовића, чији је мост задужбина, а онда Фате Авдагине, Лотике, Абидаге, Радисава. Како би ученици што боље доживели то дело, организовали смо излет у Вишеград, те припремили ученике који ће драмском сценом на мосту оживети Андрићеве јунаке“, испричала је Пантовићева.

Она је истакла да ће јавни час бити уоквирен аматерским филмом, који су ученици припремали, а промоција ће бити 10. децембра, када је Андрић 1961. година примио Нобелову награду, у просторијама Машинско-саобраћајне школе у Чачку.