Помен за страдале Србе у селу Јелашци

02.08.2024.

У селу Јелашци данас је парастосом и полагањем цвијећа пред спомен обиљежјем страдалим обиљежено 32 године од страдања Срба из овог вишеградског села.

Предсједник Борачке организације Вишеград Александар Савић рекао је да је ово један од највећих злочина на подручју ове општине у коме су страдала и дјеца.

„Сјећам се једног врло тужног призора, када је мајка својим инстиктом приглила млађе мушко дијете покушавајући га спасити од непријатељских метака и ножа али нажалост обоје су погинули“, истакао је Савић.

Он је нагласио да су наша трајања уско везана са сјећањима, те да ће нас бити све док обилазимо мјеста страдања и одајемо пошту невиним жртвама.

Начелник општине Вишеград Младен Ђуревић каже да је наша дужност одати пошту невино страдалим али је овај злочин и мрља на истражним и судским органима јер његови починиоци још нису изведени пред лице правде.

„Можда је ово прилика да апелујемо на све оне који би требало да реагују и да коначно, послије тридесет двије године, злочинци изађу пред лице правде“, рекао је Ђуревић.

У предвечерје великог православног празника Илиндана 1992. године , у селу Јелашци, надомак Вишеграда, припадници такозване Армије БиХ , убили су 11 Срба, међу којима су били и осмогодишњи Јеличић Видоје и његова шестогодишња сестра Драгана.