Обиљежавање 82 године од страдања Срба у Старом Броду, вечерас промоција Зборника докумената

24.05.2024.

У Старом Броду код Вишеграда сутра ће бити обиљежене 82 године од страдања више од 6.000 Срба Сарајевско-романијске регије које су на монструозне начине убиле усташе Јуре Францетића.

У 12.00 часова код спомен-обиљежја у Старом Броду биће служен парастос страдалим Србима, након којег ће бити положени вијенци на споменик и спуштено цвијеће у ријеку Дрину, најављено је из Одбора Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.

Од 12.30 часова планирано је обраћање званичника.

За све грађане који желе присуствовати овом догађају обезбијеђен је превоз бродом са пристаништа у Андрићграду у 10.30 часова.

Овим поводом вечерас ће у Андрићевом институту у Андрићграду бити одржана промоција Зборника докумената „Стари Брод“, у организацији Фондације „Заборављени коријени“.

О овој публикацији, која на 640 страна доноси до сада необјављена докумената о страдању Срба током Другог свјетског рата у романијском крају и дијеловима источне Босне, говориће историчар Милош Ковић, Жељко Вујадиновић и Драган Радовић.

Зборник садржи документе који потичу из Војног Архива у Београду, Архива БиХ у Сарајеву и Архива Југославије у Београду. По први пут јавности ће бити представљени ови факсимили и преписи пресуда, извјештаја, записника и свједочења из 1946. и 1947. године.

Промоција је најављена за 19.00 часова.

У прољеће 1942. године више од 10.000 усташа започело крвави пир над српским становништвом источне БиХ како би на Дрини поставили границу злогласне Независне Државе Хрватске /НДХ/.

Од половине марта па до почетка маја 1942. године страдало је више од 6.000 Срба, а најмасовнији покољ десио се 22. марта.