Мирослав Вуковић – нови предсједник „Сокола“

19.02.2020.

Мирослав Вуковић изабран је за предсједника Српског соколског друштва „Соко“ из Добруна, код Вишеграда.
На Изборној скупштини, која је одржана синоћ у Манастиру Светог Николаја у Добрунској Ријеци, за потпредсједника је изабрана Бојана Подгорица, а за секретара Бојан Грачанин.

Вуковић је рекао да ће током четворогодишњег мандата наставити са његовањем традиције српског народа и омасовљавањем Друштва, првенствено увођењем омладине у његове редове.

„Ново руководство Српског соколског друштва неће скретати са пута афирмације богате духовне баштине нашег народа. Циљ нам је да кроз спорт одвојимо дјецу од многих порока који се појављују, а у првом плану нам духовно уздизање“, навео је Вуковић.

Бивши предсједник овог друштва Славко Хелета, који је ову функцију обављао у два мандата, рекао је да се на Изборној скупштини показало заједништво свих соколских секција.

„Био сам предсједник осам година, сада су дошли млађи људи који ће заједно са нама развијати Друштво `Соко`, већим стваралачким радом и окупљањем младих“, истакао је Хелета.

Он је нагласио да би ово друштво требало упутити приједлоге Министарству просвјете и културе Републике Српске ради организовања екскурзија на којим би се посјетио Вишеград, Спомен-соба погинулим борцима, Музејски комплекс у Старом Броду, Музеј у Добруну, као и галерија слика манастирског братства.

Духовник „Сокола“, архимандрит Јован Гардовић рекао је да се Црква увијек старала за своју духовну дјецу, а тако и Манастир покушава да се људи у њему осјећају као да су дошли у свој дом.

„Улога Цркве је велика, настојаћемо да пратимо све активности у Српском соколском друштву, посебно да млади не иду погрешним путем, јер ако младима даш путоказ са вјером, они морају успјети у животу“, истакао је отац Јован и нагласио да је Црква више него икада потребна породици и појединцима.

У оквиру „Сокола“, који окупља више од 200 чланова, успјешно ради седам секција: спортска „Бамби-Соко“, издавачка, драмска, грађевинска, хуманитарна, рецитаторска и секција кућне радиности.

Главни финансијери бројних и разноврсних активности „Сокола“ су Митрополија дабробосанска и њена Издавачка кућа „Дабар“ са сједиштем у манастиру Добрунска Ријека, општина Вишеград и Зависно предузеће „Хидроелектране на Дрини“.