Кустурица: Андрићград је идеалистички пројекат који опстаје

28.06.2023.

Идејни творац Андрићграда Емир Кустурица рекао је да је Андрићград идеалистички пројекат који и послије 12 година живи, у чему је предсједник Републике Српске Милорад Додик био кључни човјек који је генерисао „силу“, а он додавао и обликовао форму.

Кустурица је рекао да се заједничким напорима дошло дотле да је Андрићград данас база националне културе.

„Постоје гејзери који не могу да се зауставе, а они су дубоко заптивени у човјека и хришћанску идеју да тијело и душа чине човјека. Ови гејзери који се окупљају за Видовдан су незаустављиви. Међутим, џаба би нам било, да није било традиције“, рекао је Кустурица новинарима на „Видовданским свечаностима“ у Андрићграду.

Он је истакао да је Додик једини предсједник, након Слободана Милошевића, који се за свој народ бори како ваља.

„Милошевић је прецијенио Србе, а Додик добро оцијенио“, закључио је Кустурица.