До априла усељење станара у зграду социјалног становања

08.12.2020.

У зграду са 40 стамбених јединица у вишеградском насељу Калате до априла ће уселити лица из колективног центра у Незуцима и из алтернативног смјештаја, рекао је начелник општинског Одјељења за просторно уређење и стамбено комуналне послове Александар Ђукановић.

„У становима, структуре од једнособних до трособних, у току су завршни занатски радови као и поступак јавне набавке намјештаја јер ће све стамбене јединице бити у потпуности опремљене“, рекао је Ђукановић новинарима и прецизирао да ће сва лица из колективног центра, која испуњавају услове, бити стамбено збринута док ће за лица из алтернативног смјештаја бити потребна додатна изградња.

Према његовим ријечима, локална самоуправа Вишеград формирала је радну групу за израду стратегије развоја социјалног становања кроз коју ће општина, у сарадњи са међународним фондовима, републичким и државним инситуцијама, конкурисати за донаторска средства за изградњу још једног објекта.

„Општина би, као и за ову зграду, обезбиједила земљиште и инфраструктуру, а уз донаторска средства би са још 40 стамбених јединица ријешили стамбено питање лица из алтернативног смјештаја, а кроз Закон о социјалном старању могли би обезбиједити станове и за особе са дефицитарним занимањима, младе брачне парове, те друге категорије које третира овај закон“, појаснио је Ђукановић.

Донаторска средства за изградњу стамбеног објекта у Калатама обезбиједило је Секретаријат за расељена лица и миграције Републике Српске, у сарадњи са Министарством за људска права и избјеглице у Савјету министара и Фондом за повратак, док је општина Вишеград обезбиједила земљиште, пројектну документацију, неопходне дозволе и прикључке на инфраструктуру.