Начелник општине Вишеград Младен Ђуревић присуствовао је данас сједници Савеза општина и градова Републике Српске гдје одлучено да се са Приједлогом закона о измјени и допуни Закона о буџетском систему Српске ипак иде по хитном поступку, али да се примјена овог закона ограничи на 2025. годину.
За ово рјешење је гласало 50 чланова Савеза општина и градова.
Предсједник Савеза општина и градова Републике Српске Љубиша Ћосић изјавио је данас у Бањалуци да је закључак Савеза и да се у току наредне године приступи новим измјенама закона, али у редовној процедури.
„Циљ нам је да у наредној години видимо ефекте овог закона“, рекао је Ћосић на конференцији за новинаре након ванредне сједнице.
Ћосић је нагласио да су на сједници, у аргументованој атмосфери, покушали да постигну договор, те да ће и даље то настојати са свим колегама који другачије мисле.
„Сложили смо се да ове измјене и допуне Закона нису кључ рјешења за локалне заједнице, али да у овој ситуацији, када имамо повећање средстава од ПДВ-а, оне и те како помажу изразито нерезвијеним и неразвијеним општинама“, нагласио је Ћосић.
Према његовим ријечима, у овом случају нико не губи и није се могао чути ниједан аргумент да неко нешто узима од Бијељине и Бањалуке, нити да ова два града добијају мање него што су добили у овој години.
„Нико од колега није рекао чињеницу да је Бијељина имала 26 милиона КМ од ПДВ-а 2020. године, да ће ове године имати близу 43 милиона КМ, а идуће можда и 44 милиона КМ, као и да је Бањалука имала 47 милиона КМ 2020. године, ове ће имати 78 милиона КМ, а идуће 81 милион КМ“, појаснио је Ћосић.
Он је додао да на сједници нико није оспорио ни чињеницу да ова два града од ПДВ-а добијају више од свих 35 неразвијених и изразито неразвијених локалних заједница.
„Ово није никаква политичка прича, ишли смо са приједлогом договора и компромиса. Пред нас је на почетку постављен ултиматум, или ће неко нарушавати мир у Републици Српској или ћемо одустати од овога. То је било непорихватљиво“, истакао је Ћосић.
Ћосић је навео да то говори да намјере оних који су дошле да оборе ово законско рјешење нису биле да се постигне договор него да се сруши систем који се зове Савез општина и градова.
„Предложили смо све могуће компромисе само да постигнемо договор и да се помогне малим локалним заједницама. Колеге су изашле, нису ни гласале. Желим да се извинем колеги Љубиши Петровић зато што сам подигао тон у једном тренутку, али ни због чега другог се нећу извињавати јер ниједног тренутка није стручно расправљао, износио је несувисле приједлоге. Жао ми је што смо ушли у конфронтацију“, рекао је Ћосић.