Одржан Пети Сабор српског изворног пјевања

20.08.2017.

Пети Сабор српског изворног пјевања, на коме је учествовало више од 300 чланова мушких и женских пјевачких група из Републике Српске, Србије и Црне Горе, одржан је данас у Андрићграду.

Програм је почео дефилеом учесника од Андрићграда до Трга палих бораца, а групе су наступиле на Тргу Николе Тесле у Андрићграду.

Начелник општине Вишеград Младен Ђуревић рекао је на отварању Сабора да је општина Вишеград препознала Сабор као манифестацију која доприноси очувању народне традиције и културе Срба од заборава.

Он је додао да општина својим активностима утиче на његовање и одржавање оваквих манифестација.

Предсједник Гусларског друштва „Раде Јамина“ Дарко Лечић рекао је да су гусле биле и остале вијековима најдража српска музика.

„Чуле су се прије и послије Косова и у тешким и у бурним временима, и у рату и у миру, и опстале све до данашњих дана. Вјерни су чувари сваког детаља бурне српске историје и овај древни српски инструмент је дао велики допринос нашем данашњем дружењу и очувању овог Сабора“, додао је Лечић.

Организатор Сабора је Гусларско друштво „Раде Јамина“ из Вишеграда, а покровитељ општина.