Представници надлежних институција Републике Српске и Републике Србије данас су на састанку у Вишеграду разговарали о даљим корацима који ће бити предузети како би се формално и правно могло кренути у реализацију прекограничног пројекта „Заштита природних вриједности Дрине и Таре“.
Државни секретар Министарства за заштиту животне средине Србије Сара Павков рекла је новинарима да два национална парка, Тара и Дрина, спајају Републику Српску и Србију и да је данас разговарано и о томе како да се њима што боље управља.
„Искуства која имамо у Србији, а везана су за заштиту животне средине и проглашење заштићених подручја пренијећемо колегама из Републике Српске како бисмо заједнички валоризовали природне вриједности и заштитили све што је значајно“, истакла је Павков.
Директор Завода за заштиту природног и културно-историјског насљеђа Републике Српске Јасна Малешевић навела је да је на састанку разговарано и о проширењу границе заштићеног подручја Дрина на подручју општине Вишеград. Она је додала да ће о томе бити постигнут договор са надлежним министарствима.
Малешевићева је нагласила да је важно и да се у рјешавање проблема плутајућег отпада активније укључе и Република Српска и Република Србија, као и надлежна министарства Федерације БиХ и Црне Горе.
Вршилац дужности директора Шумског газдинства /ШГ/ „Панос“ Јелена Сусловски рекла је да је ово други састанак с циљем заштите биодиверзитета на подручју Таре и Дрине.
„Циљ нам је да се подручје којим газдујемо придружи заштићеним подручјима јер оно граничи са националним парком Тара и са Мокром Гором. План је да подручје ШГ `Панос` од 20.000 хектара добије посебан статус како би се бавило заштитом флоре и фауне“, навела је Сусловски.
Састанку су присуствовали начелник општине Вишеград Младен Ђуревић, управа предузећа „ХЕ на Дрини“, представници предузећа „Шуме Републике Српске“, као и представници Националног парка „Дрина“ и заштићеног подручја Мокра Гора.