Отворена Међународна ликовна колонија

29.08.2023.

Међународна ликовна колонија отворена је вечерас у Вишеграду гдје је окупила умјетнике из региона и из Канаде.

Начелник општине Вишеград Младен Ђуревић рекао је на отварању да је ово велики догађај за општину и регију.

Он је подсјетио да је 2016. године ова манифестација била пред гашењем, али да су успјели да је очувају како би показали значај одржавања колоније и окупљања умјетника у Вишеграду.

Садржаји колоније биће реализовани у Вишеградској бањи, Добруну, кањону ријеке Дрине и Старом Броду, Андрићграду и на ћуприји.

Маја Шиниковић из Градске галерије, у којој је изложба отворена, рекла је да је ове године ликовна колонија интернационалног карактера и да окупља учеснике из Канаде, Србије, Црне Горе и БиХ.

Умјетник Ђуро Лубарда рекао је да је умјетност израз једног времена и једне културе уткане у озбиљан цивилизацијски процес.

„Бити у граду Вишеграду, чија историја је утемељена вишегодишњим трајањем, је част и обавеза“, истакао је Лубарда.

Умјетник Владан Терзић рекао је да од 1995. године учествује на ликовној колонији у Вишеграду и да је ово могла да буде једна од колонија у коју би жељели да дођу умјетници из Европе.

Организатор 28. Ликовне колоније, која ће трајати до четвртка, 31. августа, је Градска галерија Вишеград, уз покровитељство општине, „Хидроелектрана на Дрини“ и хотела „Вишеград“.