Помен страдалим Србима на Меремишљу

16.10.2022.

На брду Меремишље код Вишеграда данас је обиљежено 30 година од страдања 28 бораца Војске Републике Српске из Вишеграда и Рудог које су на том мјесту убили припадници тзв. Армије БиХ.

За погинуле борце служен је парастос, прислужене су свијећа и положено цвијеће.

Обиљежавању је, осим представника општина Вишеград и Рудо, те представника Борачке организације из ове двије општине присуствовала родбина страдалих, њихови ратни другови и саборци.

Један од бивших команданата вишеградске бригаде Војко Пајевић рекао је, присјећајући се тог дана, да је прошло 30 година и да долазе сваке године на ово свето мјесто.

„Борци који су погинули дали су све за Републику. Нека им је вјечна слава“, поручио је Пајевић.

Предсједник Борачке организације Вишеград Александар Савић рекао је да је 30 година дуг период, али да се сјећа тешког и значајног успјех бригаде на овим просторима.

„Осим погибије бораца, овдје је погинуло и медицинско особље. Ово је мјесто које треба да буде наша мала историјска читанка за ученике, односно за све који желе да виде како су страдали наши борци у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату“, истакао је Савић.

Мирко Станић из Борачке организације Рудо рекао је да не смију бити заборављени људи који су погинули на овом мјесту.

„Захваљујем потомцима породица који су дошли и руководству општина Рудо и Вишеград“, истакао је Станић.

Начелник општине Вишеград Младен Ђуревић подсјетио је да је на овај дан прије 30 година страдало 28 српских бораца.

„На нама је да се окупимо и да их не заборавимо, одамо почаст у знак сјећања и знак захвалности“, истакао је Ђуревић.

Начелник општине Рудо Драгољуб Богдановић рекао је да се треба сјећати страдалих и помагати њихове породице.

Делегације општине Вишеград и Борачке организације из Вишеграда и Рудог положиле су цвијеће на спомен-обиљежје, које је подигла Општинска борачка организација Вишеграда, а на којем су исписана имена 24 борца из Вишеграда и четворице из Рудог.