Ученици обиљежили 47 година од смрти Иве Андрића

14.03.2022.

Код споменика Иви Андрићу крај вишеградске ћуприје и у Андрићграду ученици и професори Средњошколског центра који носи име овог нобеловца положили су цвијеће поводом 47 година од његове смрти.

Вршилац дужности директора Средњошколског центра „Иво Андрић“ Драгана Зечевић напоменула је да је ријеч о традиционалном обиљежавању.

„Ученици изучавају Андрића на редовној настави српског језика, такође кроз разне пројекте учествују у истраживању живота и дјела Ива Андрића. Чувамо све фотографије о посјети Андрића нашем граду“, истакла је Зечевићева.

Ученица Уна Војиновић рекла је да његују датуме који су везани за Андрића и да у школи уче о његовим дјелима.

Ученица Марија Јоргић рекла је да чита Андрићева дјела, а да јој се највише допада роман „На Дрини ћуприја“.

У част нобеловца у Андрићграду српски режисер Емир Кустурица изградио је Андрићев институт, Градску кућу и друге објекте по узору на грађевине из доба средњовјековне историје и времена аустроугарске владавине.

Иво Андрић рођен је 9. октобра 1892. године у Травнику, а дјетињство, од 1894. до 1903. године, провео је код тетке Ане и тетка Ивана Матковшика у Вишеграду.

Нобелову награду за књижевност добио је 1961. године.

Андрић је преминуо 13. марта 1975. године у Београду.