Дата сагласност на Приједлог буџета општине од 11.493.106 КМ

10.03.2022.

Министарство финансија Републике Српске дало је сагласност на Приједлог буџета општине Вишеград за 2022. годину у износу од 11.493.106 КМ, потврђено је у општини Вишеград.

У овој локалној управи истичу да је приједлог буџета у односу на Нацрт буџета већи за 2.500.000 КМ, јер су у Приједлог буџета укључена не утрошена средства из претходног периода.

Начелник општине Вишеград Младен Ђуревић рекао је Срни да очекује да ће одборници подржати Приједлог буџета који је у интересу свих грађана, а на који се чекало дуго времена.

Он је истакао да се сада чека заказивање Скупштине општине Вишеград, на којој ће бити уврштена и тачка о Приједлогу буџета.

„Кроз Приједлог буџета за спорт смо предложили 260.000 КМ, што је 30.000 КМ више у односу на Нацрт буџета. Вјерске организације 50.000 КМ, што је за четвртину повећање, а увећана средства ће бити намијењена наставку изградње звоника у Андрићграду и по први пут ће се у буџету уврстити ставка за финансирање Спомен комплекса у Старом Броду“, напоменуо је Ђуревић.

Он је нагласио да је кроз Приједлог буџета планирано издвајање средстава од 42.500 КМ за помоћ Пољопривредној задрузи Вишеград, како би се измириле доспјеле обавезе и омогућио наставак рада.

„За стипендије је планирано 130.000 КМ, за учешће општине у Каритас пројекту 100.000 КМ, Борачкој организацији 220.000 КМ, што је повећано за 50.000 КМ у односу на Нацрт буџета“, истакао је Ђуревић.

Ђуревић је навео да су планирана средства за радове на котловници у насељу Бикавац у износу од 375.000 КМ, а за уређење градског гробља у Трновачама 20.000 КМ.

„Кроз Приједлог буџета планирана је субвенција за набавку радне машине предузећу Водовод и канализација у износу од 90.000 КМ, уз могућност да ће се та средства и увећати. Тиме ће се повећати конкуретност нашег водоводног предузећа и створити претпоставка за боље и квалитетније комуналне и грађевинске радове“, изјавио је Ђуревић.

Према његовим ријечима за набавку санитетског возила планирано је 80.000 КМ, за Ватрогасно возило 130.000 КМ, за помоћ – награду здравственим радницима 56.400 КМ за вријеме короне, а за набавку косилице за потребе градског стадиона 10.000 КМ.

„Кроз Приједлог буџета планирана су средства за одржавање семафора 10.000 КМ, за хоризонталну сигнализацију 15.000 КМ, за педијатра у Дому здравља Вишеград 28.000 КМ, за опрему Радио Вишеграду 15.000 КМ. Приједлогом буџета увећана је ставка за Удружење пензионера у износу од 10.000 КМ, у односу на Нацрт буџета“, истакао је Ђуревић.

Он је рекао да ће се усвајањем буџета створити услови да се поново успоставе линије ка сеоским подручјима, које су прекинуте због неусавајања буџета у претходној години.

„Усвајањем буџета створиће се услови за даљу разраду програма утрошка средстава наплаћених од водопривредне и шумске накнаде којима је планирано да се између осталог изврши реконструкција водоводне мреже, санирају и асфалтирају путеви, вањско уређење око нове Борачке зграде у насељу Гарча“, напоменуо је Ђуревић.

Скупштина општине Вишеград је на сједници одржаној 16. фебруара донијела закључак којим прихвата Нацрт буџета општине Вишеград за 2022. годину.