Обиљежене 83 године од страдања Срба у Старом Броду

22.03.2025.

Данас је у Старом Броду код Вишеграда обиљежено 83 године од страдања више од 6.000 Срба, које су 1942. године убиле усташке јединице предвођене Јуром Францетићем.

Парастос жртвама служило је свештенство Црквене општине, а обиљежавању су присуствовали начелници општина Вишеград, Рогатица и Соколац, као и велики број становника ових и околних мјеста. Пјешке су пристигли и ученици Средње школе из Рогатице, како би одали почаст страдалима.

Начелник општине Вишеград Младен Ђуревић истакао је да је 22. март дан када се народ сјећа једног од највећих покоља Срба у овом крају.

„Најмање што можемо учинити јесте да се у овако великом броју окупимо и одамо почаст свима који су страдали. Овакви догађаји не смију бити заборављени. Опроштај је могућ, али заборав – никада,“ поручио је Ђуревић.

Начелник општине Рогатица Нинослав Прелић нагласио је да је страдање у Старом Броду подсјетник на потребу очувања српске државе и народа.

„Данас обиљежавамо 83 године од једног од највећих страдања српског народа на овим просторима. Не смијемо заборавити шест хиљада страдалих са подручја Рогатице, Вишеграда, Сокоца, Пала, Хан Пијеска, Горажда и Сарајева. Наш задатак је да његујемо српске вриједности и чувамо сјећање на ове жртве,“ рекао је Прелић.

Начелник општине Соколац Страхиња Башевић подсјетио је да је овај злочин деценијама био скриван.

„Ово мјесто треба да буде опомена свима нама – да кроз историју памтимо ово велико страдање. Овај злочин је дуго био скриван под плаштом комунистичке власти, а тек недавно је објелодањена истина. Ово страдање нам мора бити опомена и задатак – да чувамо српско јединство и осигурамо да се овакви злочини више никада не понове,“ истакао је Башевић.

Ученици Средње школе из Рогатице прешли су пјешке пут до Старог Брода како би одали почаст жртвама. Ученик Никола Зимоњић нагласио је значај чувања сјећања на овај злочин.

„Дошли смо овдје да обиљежимо страдање жртава, масовно страдање у којем је живот изгубило око 6.000 људи од стране хрватских нациста. Ово је моја друга година како присуствујем овом догађају, заједно са организацијом наше школе. Данас је дошло око 30 ученика, а ту је и много људи из Рогатице и Вишеграда. Овај дан мора остати у нашем сјећању,“ поручио је Зимоњић.

Један од преживјелих свједока Пајо Ђерић испричао је своју потресну причу, присјећајући се кобне ноћи када су усташе опколиле збјег и почеле убијање.

„Кренули смо ноћу, падала је јака киша. Када смо стигли до ријеке, већ су нас чекали. Народ је покушавао да побјегне, али обруч се стезао. Многи су скочили у Дрину, тражећи спас, али су се утопили. Све је горјело, усташе су убијале немилосрдно. Никада нећу заборавити те тренутке,“ испричао је преживјели свједок.

У Старом Броду се налази Спомен-музеј посвећен жртвама овог злочина, у којем су постављене скулптуре које симболизују трагичне судбине српских мајки и дјеце. Музеј је освештао митрополит дабробосански Хризостом, а његову изградњу помогли су донатори Миодраг Давидовић Дака и Спасоје Албијанић.